Akcelerátor PrusaLab podpoří skládací brusle, interaktivní světla a chytré známky pro dobytek
11. 8. 2022 – 10:00 | Tech | Šárka Tmějová | Diskuze:
Prototypová dílna 3D tiskaře Josefa Průši zahajuje druhý ročník akceleračního programu se zaměřením na vývoj inovativních produktů. Trojici potenciálních budoucích startupů vybrala odborná porota ze 75 přihlášených, podpoří je finančně i mentoringem.
Skládací brusle Last Miles, interaktivní světelné značení Goboline a chytré známky pro dobytek FlockLock obdrží podporu ve výši statisíců korun, už od května 2022 pak úzce spolupracují s technologickými experty na rozvoji produktů.
„Neobvyklé zaměření programu na fyzické produkty se opět prokázalo velkým lákadlem pro inovující firmy. Úspěch pilotního ročníku, který vyústil v patnáctimilionovou investici ze strany Prusa Research, potvrdil kapacitu akcelerátoru posunout nápad z nákresu až do fáze funkčního prototypu. Letošní výzva navíc kladla důraz na udržitelnost a mám velkou radost z toho, že každý z vybraných projektů to ve svém řešení promítá,” uvádí manažer PrusaLabu Ondřej Kašpárek.
Studentský startup FlockLock slibuje revoluci v chovu pastevního skotu. Jeho spoluzakladatel Daniel Rychlý uvádí, že by výsledná známka měla dokázat sledovat polohu, aktivitu i zdravotní stav zvířete, přičemž s pomocí umělé inteligence vyhodnotí případná rizika. V případě, že skotu hrozí zaběhnutí, krádež nebo mají zdravotní problém, dokáží upozornit chovatele. „Koncept jsme si naostro ověřili už v rámci bakalářské práce. Cílem pro akcelerační program je proto vývoj prototypu vhodného k hromadnému testování na několika stádech,” dodává Rychlý. Chytré známky v budoucnu doprovodí také mobilní aplikace.
Porotu PrusaLab oslovily také skládací kolečkové brusle Last Miles, a to zaměřením na mikromobilitu. Brusle se navlékají přímo na botu a jsou velmi skladné, mohly by se tak stát jednou z alternativ městské přepravy. Projekt uspěl i v crowdfundingové kampani na Hithitu, kde vybral přes 391 tisíc korun z původně požadovaných dvou set tisíc. „Záměrem našeho pobytu v akcelerátoru je nyní dokončení vývoje finálního produktu a výroba 100 kusů, které doručíme prvním zákazníkům,” komentuje spoluzakladatel Last Miles Tibor Kučera.
Finální z trojice projektů Goboline nabízí inovativní technologické řešení světelných projekcí. Inovace v tomto případě tkví v energetické úspornosti, standardní kruhové svícení projektorů je u Goboline nahrazeno liniovým. Startup cílí především na průmyslové prostory, kde se světelná projekce využívá k podlahovému značení. „Celý systém je navíc propojený. Například řidiči vysokozdvižného vozíku dokáže podlahové značení interaktivně ukazovat, kam odvést náklad,” vysvětluje spoluzakladatel Matyáš Kavan. V rámci PrusaLabu se budou Goboline snažit vyvinout funkční prototyp.